Echo wykładu „Moja PIAF”

Profesor Mieczysław Gajos przygotował dla nas wykład bogaty w wiedzę o znanej i podziwianej postaci. Edith Piaf, nazywała się właściwie E. Giovanna Gassion (1915-1963). Przydomek Piaf znaczy dosłownie wróbelek. Była francuska piosenkarką i aktorką. Występowała od 1935. Odkryta przez Ludwika Leplee na paryskim chodniku, gdzie śpiewała uliczne piosenki. Od 1936 roku nastąpiły nagrania płytowe, koncerty w radiu, 1939 sukcesy w music-hallu, 1940 występy w specjalnie dla niej napisanej sztuce J. Cocteau Le bel indifférent; role w filmach: Montmartre sur Seine (1945), Neuf garçons un coeur (1947), Etoile sans lumière (1947) i in. Po 1947 koncerty w Stanach Zjednoczonych gdzie podpiła serce publiczności swoją prostotą.
Obdarzona silnym, pełnym ekspresji, dramatycznym głosem, zyskała sławę jednej z najwybitniejszych piosenkarek świata. Jej geniusz potrafił olśnić wszystkich. Nostalgiczny repertuar Piaf był bardzo mile przyjmowany w okupowanej Francji.
Edith już za życia stała się legendą. Jedyne czego pragnęła przez całe życie to śpiewać i kochać! Mimo choroby śpiewała dla swojej ukochanej publiczności do samego końca. Często powtarzała, że „jeśli nie będzie śpiewać, to odbierze sobie życie”. Umarła bardzo młodo.
Do najpopularniejszych piosenek w jej repertuarze należały m.in. L’accordéoniste; La vie en rose; Milord; Padam, padam; Hymn lamour, a zwłaszcza Je ne regrette rien. Ponadto pamiętniki (Ma vie 1964) oraz autobiografia spisana przez dziennikarza francuskiego na podstawie wywiadów, zaakceptowana przez Piaf.

Profesor Mieczysław Gajos zaśpiewał dla zebranych dwa utwory z repertuaru Edith, a chętni mogli zabrać do domu pięknie wydaną książkę pana  Profesora wzbogaconą ilustracjami obrazów namalowanych przez Annę Dończyk-Gajos.

 

 Informacja dodatkowa: następny wykład 10 marca 2023