ARTYKUŁ 7  (29.05.2024)

SPOTKANIE PODSUMOWUJĄCE PROJEKT ERASMUS+

W dniu 24 maja, grupa Erasmus+ uczestnicząca w kursie … zorganizowanym w Turcji przez Go Up Academy, PARTNERA naszego Uniwersytetu, spotkała się w celu podsumowania przedsięwzięcia. Zaproszeni goście, lokalni działacze, samorządowcy, mogli usłyszeć bezpośrednie relacje z przygotowań oraz przebiegu kursu, który dla działalności naszej organizacji przyniósł wiele korzyści. Wielokrotnie wyrażaliśmy uznanie dla Go Up Academy za dobrą organizację, serdeczne przyjęcie, opiekę, gościnność, a przede wszystkim profesjonalizm w merytorycznym przygotowaniu uczestniczek kursu z naszego UTW.

Zajęcia językowe, kulturowe i pedagogiczne dla kadry biorącej udział w projekcie były skoncentrowane na rozwijaniu umiejętności dydaktycznych oraz adaptacji do międzynarodowego środowiska pracy. Szkolenie metodyczne, mentoring były kluczowymi elementami przygotowania, zapewniającymi wsparcie w procesie adaptacji i doskonalenia zawodowego. Natomiast ćwiczenia z języka angielskiego umożliwiły czynny udział w kursie i czerpanie jak najwięcej z możliwości uczestnictwa w międzynarodowym projekcie. Podniesienie umiejętności językowych i kulturowych przyczyni się do rozwoju zawodowego i osobistego uczestników, umożliwiając im pełne wykorzystanie możliwości jakie daje mobilność międzynarodowa.

Prezes ZU3W i zarazem koordynator projektu Erasmus+,  Małgorzata Łęcka, podziękowała uczestniczkom za aktywność na zajęciach i zaangażowanie w zdobywanie nowej wiedzy. Pierwsze kroki w przenoszeniu na własny grunt wszystkiego, czego nauczyliśmy się podczas kursu zostały już poczynione w postaci przekazania informacji, a kolejne planowane są od nowego roku akademickiego, w październiku br. Szerzej i odważniej korzystać będziemy z nowoczesnych technologii w przygotowaniu programu edukacji dla słuchaczy ZU3W. Zaprosimy na szkolenia i spotkania on-line i pokażemy, w jaki sposób komputer i smartfon mogą pomóc zdobywać wiedzę i czerpać przyjemność z planowania czasu wolnego. Jak bardzo ułatwiają komunikację i jak bezpiecznie z nich korzystać. Dzięki wiedzy pozyskanej na kursie w Turcji, słuchacze na warsztatach i wykładach będą mogli poznać metody, narzędzia i techniki pracy z osobami dorosłymi.

Na zakończenie prezes pogratulowała udanego przedsięwzięcia. Uczestniczki wymieniały opinie i wrażenia z pobytu w Turcji, a także prezentowały uzyskane certyfikaty. Zamykając spotkanie, pani prezes podkreśliła, że możliwość, z której skorzystaliśmy czyli kurs dofinansowany przez Unię Europejską, należy powtarzać, a teraz, po zdobyciu nowych doświadczeń, stanie się to bardziej realne.

 

 ARTYKUŁ 6  (29.05.2024)

KADRA ZGIERSKIEGO UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU ZAKOŃCZYŁA KURS W ZAKRESIE „Technologie informacyjno-komunikacyjne i ich wykorzystanie
w ofercie edukacyjnej skierowanej do osób starszych”
.

Pierwszy raz realizowaliśmy projekt Erasmus+ w ramach edukacji dla dorosłych.  Dzięki środkom z Unii Europejskiej w dniach 5-16 maja 2024 r. uczyliśmy się i odpoczywaliśmy w pięknym kraju – Turcji. Dziesięć osób z kadry Zgierskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku podniosło kompetencje w zakresie nowoczesnych technologii.

Zgierski Uniwersytet Trzeciego Wieku (ZU3W) do tej pory nie realizował projektów z Programu Erasmus+. Choć często angażujemy się w lokalne inicjatywy, realizujemy zadania publiczne i inne projekty, nie mamy jeszcze doświadczenia międzynarodowego. Organizację Go Up Academy polecił nam Uniwersytet, który współpracował z jej kadrą w partnerstwie. Nawiązaliśmy kontakt na początku 2023 r. i ciągle go podtrzymujemy. Ustalamy szczegóły współpracy w przyszłości.  Liczymy na to, że udział w kursach pozwoli naszej kadrze wzbogacać swoje oferty edukacyjne i dostosowywać je do zmieniającego się otoczenia i szybko rozwijających się technologii komunikacyjnych i informacyjnych. Spodobało się nam, że kadra firmy partnerskiej jest otwarta, chętna do współpracy i podejmowania nowych wyzwań. I właśnie dzięki Go Up Academy, ZU3W mógł napisać swój pierwszy, samodzielny projekt z programu Erasmus+.

Nasz UTW jest organizacją skupiającą bardzo liczne grono słuchaczek, niestety mniej słuchaczy. Dlatego we wszelkich inicjatywach biorą udział przeważnie kobiety i w projekcie z Go Up Academy też uczestniczyły kobiety. Wciąż liczymy, że panowie w końcu przekonają się o korzyściach płynących z członkostwa w ZU3W, również za sprawą promocji projektu.

Głównym celem działania naszej organizacji jest podejmowanie różnorodnych inicjatyw na rzecz aktywizacji lokalnej społeczności. Stowarzyszenie stara się dostosowywać swoją ofertę edukacyjną dla osób dorosłych, do ich potrzeb i oczekiwań oraz wymogów stawianych przez obecną rzeczywistość. W tym celu wykorzystuje każdą możliwość udziału w różnych kursach, warsztatach, szkoleniach, odnoszących się do metod, narzędzi i technik pracy z osobami dorosłymi. Udział w programie Erasmus+ otwiera na świat, stawia przed organizacją nowe możliwości, oferuje międzynarodowe kursy i szkolenia w zakresie edukacji dorosłych, a w efekcie umozliwia nabywanie nowej wiedzy, doświadczenia, rozwijanie umiejętności. Wszystkie te aspekty mają ogromne znaczenie wśród kadry zarządzającej i edukacyjnej. Pozwalają na usprawnianie działań organizacji, ciekawsze i bardziej efektywne zajęcia dla seniorów, a to przekłada się znacząco na wzrost zainteresowania ofertą uniwersytetu. No i ma wpływ na urozmaicenie i poprawę życia dorosłych pokoleń.

Projekt „Technologie informacyjno-komunikacyjne i ich wykorzystanie w ofercie edukacyjnej skierowanej do osób starszych” rozpoczęliśmy od poprawy poziomu języka angielskiego na zajęciach teoretyczno-praktycznych. Bardzo przydatną okazała się wiedza z zakresu pedagogiki i psychologii, jak radzić sobie ze stresem w życiu codziennym, jak wykorzystywać dobre praktyki w komunikacji interpersonalnej. Ogromne wrażenie zrobiło na nas spotkanie on-line, na którym gościem był ambasador Turcji w Polsce, pan  J. E. Rauf Alp Denktaş oraz urzędnicy Ambasady
ds. promocji. Opowiedzieli o Turcji, jej mieszkańcach i zasadach pobytu dla odwiedzających ten kraj. Ponadto wiele sympatycznych wspomnień pozostawiła na zawsze wizyta małżeństwa polsko-tureckiego. Młodzi ludzie  opowiedzieli o życiu codziennym, przybliżyli obyczaje i zwyczaje tam panujące.

W ramach pobytu szkoleniowego w Turcji, wiele godzin spędziliśmy na przyswajaniu wiedzy z zakresu nowoczesnych technologii. Wiemy jak bardzo są one ważne i potrzebne w życiu rozwijającym się w szybkim tempie. Lekcje prowadziła w języku angielskim pani Giacoma, a w razie potrzeby miałyśmy też wsparcie ze strony naszej tłumaczki z ZU3W, Ewy. Lekcje były wzbogacone wieloma zadaniami praktycznymi oraz integracyjnymi, pokazującymi wagę współdziałania i szacunku w społeczności,  prowadzącymi do konkretnych, ważnych wniosków. Każdego dnia odbywały się zajęcia z komputerem i smartfonem. Na wykładach uczyłyśmy się teorii, a następnie stosowałyśmy tę wiedzę wykonując ćwiczenia praktyczne, tworząc dokumenty, pozyskując informację z Internetu, dowiadując się o bezpieczeństwie w sieci. Poznałyśmy programy i aplikacje, które przeszkolona kadra zarządzająca i edukacyjna będzie przenosić do zastosowania w pracy własnej na rzecz ZU3W.

Na kursie uzyskałyśmy wiedzę i podwyższyłyśmy umiejętności korzystania z narzędzi informacyjnych i komunikacyjnych w kierunku edukacji osób dorosłych. Przy ich pomocy tworzenie oferty edukacyjnej będzie łatwiejsze i ciekawsze. Poznałyśmy nowe aplikacje, m.in.  Kahoot i Quizlet. Nabyłyśmy umiejętności i nabrałyśmy pewności w wielu aspektach.:-w pozyskiwaniu treści multimedialnych, przetwarzaniu i przygotowywaniu prezentacji za pomocą Power Point i aplikacji,
-w korzystaniu z mediów społecznościowych np. FB, Instagram dla celów edukacji,
-w obsłudze aplikacji informatycznych opartych na chmurze,
-w wykorzystaniu dysku Google do tworzenia dokumentów, do pracy nad dokumentami, także w grupie (np. Formularz Google, Google dokument, Google Meet, Classroom)

-w organizowaniu wideokonferencji, wykładów lub spotkań on-line dla większych grup.

Cel projektu został osiągnięty. Uczestnicy otrzymali Certyfikaty. Nastąpił wzrost kompetencji i umiejętności kadry w zakresie realizacji projektów międzynarodowych oraz rozwój stowarzyszenia na arenie międzynarodowej i tym samym wzmocnienie europejskiego wymiaru organizacji.

Udział w programie Erasmus+ pomaga zdobywać doświadczenie w realizacji projektów międzynarodowych, a dzięki temu poprawia umiejętności zarządzania, co jest bardzo ważne z perspektywy przyszłych projektów i działań o charakterze międzynarodowym.

 

ARTYKUŁ 5  (30.04.2024) PRZYGOTOWANIE DO MOBILNOŚCI – SZKOLENIA KADRY  PRZED WYJAZDEM NA KURS NOWOCZESNYCH TECHNOLOGII w TURCJI

ZU3W zorganizował dla kadry, w okresie marzec/kwiecień br., szkolenia wspomagające udział w kursie z nowoczesnych technologii przygotowanym przez tureckiego partnera Go Up Academy
w Manavgat. Zajęcia odbywały się w sali dydaktycznej Stowarzyszenia Folkier, w Parku Kulturowym Miasto Tkaczy.

Kadra, ze wsparciem wykładowców, mogła poprawić poziom języka angielskiego (20 godzin), nauczyć się możliwości i technik radzenia sobie ze stresem i dobrej komunikacji )6 godzin), a także poprzez kontakt z obywatelami Turcji poznać kulturę  i obyczaje tam panujące (6 godzin).

W ramach tych szkoleń 13 słuchaczek ZU3W mogło przygotować się do mobilności. Zajęcia językowe umożliwiły zdobycie umiejętności komunikacyjnych niezbędnych do efektywnego uczestnictwa w zagranicznym projekcie. Szkolenie obejmowało naukę słownictwa i zwrotów potrzebnych w codziennej komunikacji oraz słownictwa związanego z tematyką kursu.

Zajęcia pedagogiczne pozwoliły zintegrować grupę, a także przygotować kadrę do pracy w międzynarodowym środowisku edukacyjnym i doskonalić umiejętności komunikacji interpersonalnej. Wiele zadań dotyczących radzenia sobie ze stresem okazało się bardzo pomocnych.

Zajęcia kulturowe miału na celu przygotowanie uczestników do efektywnego funkcjonowania w nowym środowisku kulturowym, zrozumienie norm i wartości społecznych oraz radzenie sobie
z potencjalnymi wyzwaniami zawiązanymi z różnicami kulturowymi. Podczas zajęć uczestnicy poznali obyczaje, kulturę, kuchnię i zwyczaje panujące w Turcji. Wartością dodaną okazały się bezpośrednie rozmowy z obywatelami Turcji. Podczas spotkania on-line o historii Turcji, jej ustroju i prawach opowiadał ambasador Turcji w Polsce, pan J. E. Rauf Alp Denktaş. Zaznaczył, że
w większych miastach w Turcji funkcjonuje wiele UTW i podkreślił, że „wciąż prowadzi działania, które zachęcą polskich seniorów do korzystania z możliwości, jakie tworzy szeroka oferta programów wymiany akademickiej”. Uroki turystyczne przedstawili obecni Urzędnicy Ambasady ds. polityki zagranicznej i promocji. Ogromną radość i wiele oczekiwanej wiedzy przyniosła wizyta uroczej Sabah i Filipa – turecko-polskiego małżeństwa. Młodzi, sympatyczni ludzie długo opowiadali o ludziach, życiu rodzinnym i kuchni tureckiej.  Turcja, to piękny kraj, a ludzie tam żyjący są bardzo przyjaźni i gościnni. Jesteśmy dumni z nawiązanej znajomości.

Dzięki wsparciu językowo-kulturowo-pedagogicznemu, które odbyło się w dniach: od 8 marca do 22 kwietnia 2024 roku, uczestnicy projektu mogli wyjechać na kurs w Turcji dobrze przygotowani. Przed wyjazdem brali także udział w spotkaniach informacyjnych, których celem było przekazanie najważniejszych informacji o projekcie i dofinansowaniu, o wymogach podróży, warunkach nauki i pobytu w Turcji.

 

ARTYKUŁ 4  (25.01.2024)  INFORMACJA O ZAKOŃCZENIU REKRUTACJI

Zgłoszenia do udziału w Projekcie, w oparciu o wymogi Regulaminu, złożyło 13 słuchaczek ZU3W.  Komisja Rekrutacyjna zakończyła proces weryfikacji danych z formularzy zgłoszeniowych. Nastąpiło zamknięcie rekrutacji, w wyniku której do udziału w projekcie zakwalifikowano:

Małgorzata Łęcka, Elżbieta Dynek, Alfreda Witczak, Teresa Czaplińska, Dorota Olczak, Zofia Talarowska, Halina Wnuk, Alina Łęcka-Andrzejewska, Teresa Cieślak, Ewa Olesienkiewicz.
Na liście rezerwowej umieszczone zostały: Krystyna Kokoszka, Stanisława Miałkowska, Halina Pawlak.
Protokół z posiedzenia Komisji znajduje się w Biurze Projektu.

Projekt realizowany przez Zgierski Uniwersytet Trzeciego Wieku w ramach programu Erasmus+

ARTYKUŁ 3  (9.01.2024) REKRUTACJA DO PROJEKTU  „Kształcenie przyszłości – kadra Zgierskiego UTW doskonali kompetencje ICT”
Uczestnikami projektu mogą być przedstawiciele Zgierskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku (kadra zarządzająca, edukacyjna/szkoleniowa)
Uczestnicy projektu wyjadą na 10-dniowy kurs pn. „Technologie informacyjno-komunikacyjne i ich wykorzystanie w ofercie edukacyjnej skierowanej do osób starszych”.
Kurs odbędzie się w Turcji, w miejscowości Manavgat
Termin mobilności: 06.05.2024 – 17.05.2024 + 2 dni podróży

W ramach projektu zapewniamy:

  • kurs pn. „Technologie informacyjno-komunikacyjne i ich wykorzystanie w ofercie edukacyjnej skierowanej do osób starszych”,
  • ubezpieczenie, transport, kieszonkowe,
  • noclegi i wyżywienie,
  • atrakcyjny program spędzania czasu wolnego,
  • przygotowanie językowe, kulturowe i pedagogiczne przed wyjazdem.

Regulamin oraz Formularz zgłoszeniowy można pobrać w biurze ZU3W
Wypełniony formularz należy złożyć do dnia 24.01.2024 r.
Udział w projekcie jest bezpłatny!

Projekt realizowany przez Zgierski Uniwersytet Trzeciego Wieku w ramach programu Erasmus+

ARTYKUŁ 2  (04.01.2024)Kształcenie przyszłości – kadra Zgierskiego UTW doskonali kompetencje ICT. Na czym polega projekt.

Zgierski Uniwersytet Trzeciego Wieku (ZU3W) rozpoczyna realizację pierwszego projektu z programu Erasmus+ pn. „Kształcenie przyszłości – kadra Zgierskiego UTW doskonali kompetencje ICT” o nr 2023-1-PL01-KA122-ADU-000141015. Projekt uzyskał akceptację Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji – Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i jest współfinansowany przez Unię Europejską.

W toku realizacji projektu 10 przedstawicieli ZU3W wyjedzie na zagraniczny 10-dniowy kurs do Turcji pn. „Technologie informacyjno-komunikacyjne i ich wykorzystanie w ofercie edukacyjnej skierowanej do osób starszych”. Uczestnikami projektu będą osoby wchodzące w skład kadry zarządzającej ZU3W oraz kadry edukacyjnej i szkoleniowej. Kurs pozwoli kadrze zwiększyć wiedzę w zakresie:

  • ciekawych i skutecznych narzędzi informacyjnych i komunikacyjnych mających zastosowanie w działaniu organizacji i w tworzeniu oferty edukacyjnej dla osób dorosłych
  • korzystania z aplikacji takich jak np. Kahoot, Quizlet, Socrative
  • tworzenia i przetwarzania treści multimedialnych (za pomocą np. Magisto)
  • korzystania z mediów społecznościowych w celach edukacyjnych
  • tworzenia interaktywnych tablic z Jamboardem
  • przygotowywania prezentacji multimedialnych z wykorzystaniem aplikacji
  • obsługi popularnych i opartych na chmurze aplikacji informatycznych
  • pracy z dyskiem Google

Organizacją kursu zajmie się partner projektu – firma GO UP ACADEMY. Udział w projekcie jest bezpłatny. Koszty utrzymania, podróży, ubezpieczenia, udziału w kursie, wycieczki w ramach programu kulturowego, transport lokalny zostaną pokryte z budżetu projektu.

/mł/

 

ARTYKUŁ 1 (12.12.2023) – Zgierski UTW rozpoczyna przygodę z programem Erasmus+

Zgierski Uniwersytet Trzeciego Wieku działa już 16 lat. Do głównych celów ZU3W należą:

  • zachowanie i zwiększenie sprawności intelektualnej, psychicznej i fizycznej członków, poprzez prowadzenie edukacji w różnych dziedzinach nauk, w szczególności w zakresie medycyny, profilaktyki zdrowia, kultury i sztuki, nauk społecznych, ekonomicznych i prawnych, nauk technicznych,
  • aktywizacja społeczna osób starszych,
  • integracja międzypokoleniowa.

Stowarzyszenie osiąga te cele organizując w ramach Uniwersytetu różnorodne formy kształcenia skierowane do swych członków i słuchaczy, w tym wykłady specjalistów z różnych dziedzin, lektoraty języków obcych, praktyczne zajęcia z zakresu kultury fizycznej oraz prowadzi sekcje tematyczne i koła zainteresowań, jak np. z informatyki, kulturoznawstwa, psychologii.

Kształcenie ustawiczne powinno wynikać z chęci zdobywania wiedzy i rozwijania się poprzez zgłębianie otaczającego świata oraz przeobrażeń, które w nim zachodzą. To wyzwanie dla naszych odbiorców. Osoby starsze często nie widzą potrzeby podnoszenia wiedzy, wertowania wzmianek o nowinkach technologicznych, boją się korzystać ze świata wirtualnego. Bardzo często w naszej codziennej pracy spotykamy się z postawą bierną odbiorców. Tymczasem społeczeństwo starzeje się, więc rozwijanie i wzbogacanie działalności już istniejących UTW jest niezbędne. Wyraźna staje się potrzeba zdobywania nowych kompetencji kompatybilnych ze współczesnym światem. Korzystając z możliwości dostarczanych przez wielorakie programy krajowe i unijne, Seniorzy mogą zaspokajać swoje potrzeby, np. obcowania z innymi ludźmi, spędzania wolnego czasu w kreatywny sposób. Przyglądanie się i naśladowanie innych pobudza odwagę i chęć Seniorów do zdobywania wiedzy. Realizacja różnych aktywności pozwala dłużej utrzymać sprawność fizyczną, a udział w wykładach, szkoleniach, wyjazdach edukacyjnych poprawia samopoczucie i usprawnia psychicznie, podnosi samoocenę. Szalenie istotne jest dla Seniorów to, że pozyskiwana wiedza i doświadczenia uzyskane poprzez udział w projektach i inicjatywach sprawiają, że lepiej odnajdują się oni we współczesnym świecie. Seniorzy zdobywają wiedzę i nabywają jednocześnie odwagę do dalszego rozwoju i aktywności społecznej. Mogą więc aktywnie działać na rzecz swej społeczności i naszej organizacji. W Seniorach drzemie bardzo duży potencjał, który tylko należy uwolnić przełamując istotne bariery.

W roku 2023 ZU3W uzyskał dofinansowanie na realizację pierwszego projektu z programu Erasmus+. Będziemy chcieli korzystać z możliwości oferowanych przez UE w kolejnych latach, by jak najwięcej Słuchaczy mogło wziąć udział. W aktualnie realizowanym projekcie pn. „Kształcenie przyszłości – kadra Zgierskiego UTW doskonali kompetencje ICT”,  głównymi celami są m.in.:

  1. wzrost wiedzy u 10 przedstawicieli kadry ZU3W w zakresie technologii komunikacyjno-informacyjnych i możliwości ich wykorzystania w edukacji pozaformalnej Seniorów
  2. zwiększenie międzynarodowego wymiaru ZU3W
  3. poprawa zdolności kadry zarządzającej z ZU3W do realizacji projektów mobilnościowych

Projekt pn. „Kształcenie przyszłości – kadra Zgierskiego UTW doskonali kompetencje ICT” oznaczony numerem 2023-1-PL01-KA122-ADU-000141015 jest współfinansowany przez Unię Europejską.

/mł/

ARTYKUŁ 2  (04.01.2024)Kształcenie przyszłości – kadra Zgierskiego UTW doskonali kompetencje ICT. Na czym polega projekt.

Zgierski Uniwersytet Trzeciego Wieku (ZU3W) rozpoczyna realizację pierwszego projektu z programu Erasmus+ pn. „Kształcenie przyszłości – kadra Zgierskiego UTW doskonali kompetencje ICT” o nr 2023-1-PL01-KA122-ADU-000141015. Projekt uzyskał akceptację Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji – Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i jest współfinansowany przez Unię Europejską.

W toku realizacji projektu 10 przedstawicieli ZU3W wyjedzie na zagraniczny 10-dniowy kurs do Turcji pn. „Technologie informacyjno-komunikacyjne i ich wykorzystanie w ofercie edukacyjnej skierowanej do osób starszych”. Uczestnikami projektu będą osoby wchodzące w skład kadry zarządzającej ZU3W oraz kadry edukacyjnej i szkoleniowej. Kurs pozwoli kadrze zwiększyć wiedzę w zakresie:

  • ciekawych i skutecznych narzędzi informacyjnych i komunikacyjnych mających zastosowanie w działaniu organizacji i w tworzeniu oferty edukacyjnej dla osób dorosłych
  • korzystania z aplikacji takich jak np. Kahoot, Quizlet, Socrative
  • tworzenia i przetwarzania treści multimedialnych (za pomocą np. Magisto)
  • korzystania z mediów społecznościowych w celach edukacyjnych
  • tworzenia interaktywnych tablic z Jamboardem
  • przygotowywania prezentacji multimedialnych z wykorzystaniem aplikacji
  • obsługi popularnych i opartych na chmurze aplikacji informatycznych
  • pracy z dyskiem Google

Organizacją kursu zajmie się partner projektu – firma GO UP ACADEMY. Udział w projekcie jest bezpłatny. Koszty utrzymania, podróży, ubezpieczenia, udziału w kursie, wycieczki w ramach programu kulturowego, transport lokalny zostaną pokryte z budżetu projektu.

/mł/

ARTYKUŁ 1 (12.12.2023) – Zgierski UTW rozpoczyna przygodę z programem Erasmus+

Zgierski Uniwersytet Trzeciego Wieku działa już 16 lat. Do głównych celów ZU3W należą:

  • zachowanie i zwiększenie sprawności intelektualnej, psychicznej i fizycznej członków, poprzez prowadzenie edukacji w różnych dziedzinach nauk, w szczególności w zakresie medycyny, profilaktyki zdrowia, kultury i sztuki, nauk społecznych, ekonomicznych i prawnych, nauk technicznych,
  • aktywizacja społeczna osób starszych,
  • integracja międzypokoleniowa.

Stowarzyszenie osiąga te cele organizując w ramach Uniwersytetu różnorodne formy kształcenia skierowane do swych członków i słuchaczy, w tym wykłady specjalistów z różnych dziedzin, lektoraty języków obcych, praktyczne zajęcia z zakresu kultury fizycznej oraz prowadzi sekcje tematyczne i koła zainteresowań, jak np. z informatyki, kulturoznawstwa, psychologii.

Kształcenie ustawiczne powinno wynikać z chęci zdobywania wiedzy i rozwijania się poprzez zgłębianie otaczającego świata oraz przeobrażeń, które w nim zachodzą. To wyzwanie dla naszych odbiorców. Osoby starsze często nie widzą potrzeby podnoszenia wiedzy, wertowania wzmianek o nowinkach technologicznych, boją się korzystać ze świata wirtualnego. Bardzo często w naszej codziennej pracy spotykamy się z postawą bierną odbiorców. Tymczasem społeczeństwo starzeje się, więc rozwijanie i wzbogacanie działalności już istniejących UTW jest niezbędne. Wyraźna staje się potrzeba zdobywania nowych kompetencji kompatybilnych ze współczesnym światem. Korzystając z możliwości dostarczanych przez wielorakie programy krajowe i unijne, Seniorzy mogą zaspokajać swoje potrzeby, np. obcowania z innymi ludźmi, spędzania wolnego czasu w kreatywny sposób. Przyglądanie się i naśladowanie innych pobudza odwagę i chęć Seniorów do zdobywania wiedzy. Realizacja różnych aktywności pozwala dłużej utrzymać sprawność fizyczną, a udział w wykładach, szkoleniach, wyjazdach edukacyjnych poprawia samopoczucie i usprawnia psychicznie, podnosi samoocenę. Szalenie istotne jest dla Seniorów to, że pozyskiwana wiedza i doświadczenia uzyskane poprzez udział w projektach i inicjatywach sprawiają, że lepiej odnajdują się oni we współczesnym świecie. Seniorzy zdobywają wiedzę i nabywają jednocześnie odwagę do dalszego rozwoju i aktywności społecznej. Mogą więc aktywnie działać na rzecz swej społeczności i naszej organizacji. W Seniorach drzemie bardzo duży potencjał, który tylko należy uwolnić przełamując istotne bariery.

W roku 2023 ZU3W uzyskał dofinansowanie na realizację pierwszego projektu z programu Erasmus+. Będziemy chcieli korzystać z możliwości oferowanych przez UE w kolejnych latach, by jak najwięcej Słuchaczy mogło wziąć udział. W aktualnie realizowanym projekcie pn. „Kształcenie przyszłości – kadra Zgierskiego UTW doskonali kompetencje ICT”,  głównymi celami są m.in.:

  1. wzrost wiedzy u 10 przedstawicieli kadry ZU3W w zakresie technologii komunikacyjno-informacyjnych i możliwości ich wykorzystania w edukacji pozaformalnej Seniorów
  2. zwiększenie międzynarodowego wymiaru ZU3W
  3. poprawa zdolności kadry zarządzającej z ZU3W do realizacji projektów mobilnościowych

Projekt pn. „Kształcenie przyszłości – kadra Zgierskiego UTW doskonali kompetencje ICT” oznaczony numerem 2023-1-PL01-KA122-ADU-000141015 jest współfinansowany przez Unię Europejską.

/mł/

 

 

 

 

Dodaj komentarz