Echo wykładu „Holistyczne podejście do zdrowia i dobrego samopoczucia; Odkrycie w sobie zdolności samoleczenia”

Tak zatytułował swój przekaz pan Arkadiusz Michalski, mistrz naturopatii, zajmujący się od wielu lat bioenergoterapią. Wykład był bardzo interesujący i tym bardziej wzbudzał zaciekawienie, że mogliśmy uczestniczyć w koncercie mis i gongów tybetańskich. Odbiór tych dźwięków był indywidualny. Różnie odczuwany. Niezwykły.

Przymiotnik „holistyczny” pochodzi z języka greckiego (greckie holos to „cały”), a obecnie oznacza „całościowy”, „kompleksowy”. Zgodnie z podejściem holistycznym troska o dobry wygląd jest równie ważna, jak relaks, ukojenie zmysłów i zaspokojenie potrzeb duszy. Ta filozofia pochodzi z czasów starożytnych i każe traktować potrzeby ciała na równi z potrzebami ducha. Według zasad medycyny holistycznej organizm pacjenta i każda ze sfer jego życia są ze sobą ściśle powiązane, a choroba to po prostu stan, w którym jedna z części ulega „awarii”. W celu wyleczenia dolegliwości wystarczy przywrócić harmonię we wszystkich obszarach życia, a nie tylko zadbać o jedne konkretny element. W jaki sposób wprowadzić w swoje życie zasady medycyny holistycznej? To bardzo proste!

Medycyna holistyczna ma tradycję sięgającą kilkunastu wieków. Wykorzystywano ją m.in. w tradycyjnej medycynie chińskiej, gdzie uważano, że choroba to po prostu zaburzenie w przepływie życiowej energii, a leczenie dolegliwości polega na przywróceniu równowagi pomiędzy poszczególnymi częściami organizmu. Zgodnie ze starożytnymi chińskimi zasadami, kluczem do sukcesu nie było leczenie chorych pacjentów, a utrzymywanie ich w stanie zdrowia. Pacjent dziś w gabinecie lekarskim nie usłyszy o alternatywnych sposobach leczenia, takich jak akupunktura, ziołolecznictwo, masaże, dieto-terapia, joga, refleksologia. Szkoda, gdyż one mogą stanowić świetne uzupełnienie, a czasami jedyną możliwość powrotu do zdrowia.

Czy warto odrzucać i negować to, co sprawdzone, ma tysiącletnią tradycję i tego jest skuteczne? Połączenie technologii i możliwości jakie oferuje dziś medycyna zachodnia ze sposobami wywodzącymi się z tradycji dalekiego wschodu jak medycyna chińska czy ajurweda, mogą przynieść bardzo pozytywne efekty w leczeniu ludzi. Warto zgłębiać ten temat.

Źródła:
https://zyciewharmonii.pl/natura-leczy/holistyczne-podejscie-do-czlowieka.php

https://samouzdrawianie.pl/holistyczna-metoda-samouzdrawia/

 Informacja dodatkowa: następny wykład 24 lutego 2023