Wykład otwarty w ZU3W – 8.11.2024

Listopadowy wykład otwarty dla słuchaczy Zgierskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku został oceniony przez obecnych jako bardzo istotny i potrzebny. Nie dało się jednak nie zauważyć niskiej frekwencji, nieadekwatnej do wagi poruszanego problemu. To smuci. W końcu chodzi o zdrowie i życie obecnych i przyszłych pokoleń.
Spotkanie odbyło się w sali Urzędu Miasta Zgierza, w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem EZG, którego prezes, Adrian Skoczylas przybliżył zebranym realizowane aktualnie działania proekologiczne, w tym również projekt pn. W zielone gramy, który odpowiada na problemy związane z ekologią i ochroną środowiska w Zgierzu i powiecie zgierskim. Jego celem jest zaangażowanie społeczności lokalnej do podejmowania ważnych tematów i rozwiązywania problemów lokalnych. Projekt otrzymał wsparcie ze środków Narodowego Instytutu Wolności w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Nowe FIO na lata 2021-2030.
Wykład prowadziła dr hab. inż. Renata Żyłła, dyrektora Łódzkiego Instytutu Technologicznego „Łukasiewicz”, autorka Raportu określającego wpływ na środowisko oraz technologie i koszty rekultywacji składowisk odpadów położonych w Zgierzu na terenie dawnych zakładów „Boruta”, ekspertka w zakresie Gospodarki Obiegu Zamkniętego. W swoim wystąpieniu omówiła działania, które mogą ograniczyć negatywne skutki działalności składowisk. Podkreśliła znaczenie nowoczesnych technologii oraz wdrażania procesów gospodarki o obiegu zamkniętym, które umożliwiają ograniczenie odpadów, ich przetwarzanie oraz redukcję emisji szkodliwych substancji.
Obecni dowiedzieli się o miejscach składowania w Zgierzu odpadów oraz odpadów niebezpiecznych. Poznali zagrożenia, jakie niosą odpady zalegające „na Borucie”. Wyrazili własne opinie i wątpliwości. W dyskusji uczestniczyli także obecni na spotkaniu radni Rady Miasta Zgierza, Łukasz Wróblewski (przewodniczący) i Alina Łęcka-Andrzejewska. Poinformowali o możliwościach i aktualnych działaniach podejmowanych przez samorząd w celu jak największego ograniczenia wpływu tych odpadów na zdrowie i życie mieszkańców.
Spotkanie zakończyły wspólne wnioski. Po pierwsze, problemy związane z wpływem składowisk odpadów na środowisko stanowią wyzwania stojące przed społecznościami lokalnymi w obliczu zagrożeń ekologicznych i wymagają pilnych rozwiązań. Po drugie, dla skutecznego działania niezbędna jest współpraca instytucji badawczych, samorządów i przedsiębiorstw. Po trzecie, troska o środowisko powinna zajmować uwagę człowieka, i tego małego i dorosłego, na co dzień i na bardzo poważnie! Oby udało się to wdrożyć!
Serdecznie dziękujemy uczestnikom za obecność! Fotorelacja na FB.
/mł/