ECHA OLIMPIADY „TRZECI WIEK NA START” – Łazy 15-16.09.2023

Bardzo dziękuję za umożliwienie udziału w tak niebywałym wydarzeniu oraz poznaniu ludzi z tak wielkimi ambicjami  sportowymi, a przy tym wielkim serem i empatią dla ludzi w potrzebie. Spędziłem przepiękny weekend wśród ludzi bardzo  przyjaznych na nowe  znajomości. W szczególności zachwycony jestem  poznaniem Jana Morawca, legendy ŁKS, którego jestem kibicem od dziecka…” – wszystko w trzech zdaniach.
To słowa Roberta Ciesielskiego – zawodnika, który po raz pierwszy reprezentował ZU3W podczas tegorocznej, XV Międzynarodowej Olimpiady Sportowej Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych „Trzeci wiek na start” w Łazach.

Robert jest wyrazicielem opinii nas wszystkich, zakochanych w tej Olimpiadzie, kochających Ludzi ceniących życie i siebie nawzajem. Po kilku latach gościny na Stadionie w Chorzowie, wydarzenie powróciło nad Zalew Mitręga w Łazach. Na 15 i 16 września 2023 przypadł jubileusz XV-lecia wydarzenia, więc nie szczędzono organizatorom słów uznania i podziękowań. Wielu zaproszonych gości składało życzenia siły i coraz więcej pomysłów na kolejne lata.

Zgierski Uniwersytet Trzeciego Wieku uczestniczy w Olimpiadzie od kilkunastu lat. Nasz zapał i sympatia do sportu nie zanikają. Potrzebujemy tego jak powietrza, więc bardzo doceniamy wsparcie finansowe Gminy Miasto Zgierz oraz Powiatu Zgierskiego. Byłoby wspaniale, gdyby Pan Prezydent i Pan Starosta zawsze mogli dzielić z nami emocje. Z zazdrością patrzyliśmy na burmistrzów i prezydentów przejętych współzawodnictwem drużyn ze swoich regionów.

W zmaganiach sportowych uczestniczyło kilkaset zawodniczek i zawodników reprezentujących 54 drużyny z: Polski , Ukrainy czy Grecji w wieku od 60 do powyżej 90 lat. Z dumą kroczyliśmy obok Janka Morawca, legendy polskiego biegania. Przebiegł w życiu ponad 120 maratonów, a pokonane kilometry pozwoliłyby mu okrążyć kulę ziemską aż czterokrotnie. W Jego kolekcji znajduje się ponad 100 pucharów, 200 medali, tytuł mistrza Polski i pięciokrotne wicemistrzostwo kraju.

Nasza reprezentacja rywalizowała w 9 konkurencjach, a Kibice (również z innych uniwersytetów w naszym województwie, np. Łowicz -w pięknych strojach regionalnych) mocno wspierali drużynę ZU3W. I vice versa. Ta moc udzieliła się startującym zawodnikom i przyniosła wspaniały wynik. Nas bardzo cieszy 9 miejsce drużynowe, bo to dobra pozycja na 54 drużyny.

Na podium stanęli:

– Janek Morawiec, złoto za bieg na dystansie 150 m

– Sabina Szmytke, złoto za I miejsce w biegu na 150 m

– Grażyna Stangel, brąz za III miejsce w łucznictwie

– Henryk Ciapczyński, brąz za III miejsce w biegu na 150m

– Andrzej Bartusiak, brąz za III miejsce w biegu na 60m

Ponadto, nasz Janek Morawiec otrzymał piękne życzenia i Puchar dla Najstarszego Zawodnika od wciąż obecnego wśród seniorów – pana Łukasza Salwarowskiego (prezesa Stowarzyszenia „Manko”, prezesa Międzynarodowego Instytutu Rozwoju Społecznego, redaktora naczelnego Głosu Seniora).

Pozostali zawodnicy medalowi zajęli dobre pozycje w swoich konkurencjach, przynoszące punkty w klasyfikacji drużynowej: 

Anna Błaszczyk – pływanie stylem dowolnym

Tomasz Niedźwiedź; Andrzej Zieliński – pływanie stylem dowolnym oraz klasycznym

Halina Dębińska; Jan Bania – bieg na 60m

Marian Kupis – bieg na 150m

Leszek Wasilewski – pchnięcie kulą

Jolanta Wodyńska; Teresa Kostrzewska; Bronisław Szmytke – przełaje rowerowe

Grzegorz Nyczaj – turniej Boule

Teresa Cieślak; Robert Ciesielski – tenis stołowy

Grzegorz Bogusławski – turniej łuczniczy

Ewa Bałaban; Jacek Bartosik – brydż

Jesteśmy pełni uznania i wdzięczności dla Koleżanek i Kolegów za sportową postawę i ogromne emocje. Bogatsi o nowe doświadczenia, z nadzieją na kolejne medale, planujemy przyszłoroczną Olimpiadę. Przed nami wciąż niezrealizowane wyzwanie – Olimpiada w Łucku. Życzymy z całego serca, by Ukraina mogła ją zorganizować.

Czekamy na takie wydarzenia, bo zdrowa rywalizacja przynosi satysfakcję, co ma nieoceniony wpływ na kondycję psychiczną, a obcowanie z ludźmi z pasją – wzmacnia poczucie własnej wartości i wzbogaca życie towarzyskie.

Olimpiada w Łazach zapisała się na stałe w kalendarzach Seniorów. Przynosi wiele radości i wciąż uczy. W tym roku głównym motywem była międzypokoleniowość. Pierwszego dnia odbył się bieg sztafetowy kilku pokoleń i wieczór integracyjny. W dniu zawodów, spotkania i konferencje w temacie „Sport jako płaszczyzna do integracji międzypokoleniowej”. Prelegenci z Ministerstwa Sportu zapewniali o wzmacnianiu polityki senioralnej. Seniorzy mogli również podziwiać wystawy oraz występy artystyczne przygotowane przez uniwersytety z Polski i Europy.

Organizatorem olimpiady jest Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łazach we współpracy z  Akademią Wychowania Fizycznego i Medycznego na Rzecz Rodziny i Seniorów,
a partnerem Województwo Śląskie.
Dziękujemy Organizatorom za tę „pigułkę życia”. Do zobaczenia za rok 😊.

Fotorelację z Olimpiady można obejrzeć na  Face Book-u ZU3W.

/MŁ/