PIERWSZY WYKŁAD 14.10.2022 za nami

Bezpieczna Polska-Bezpieczny Senior … tak można skonstatować tematykę pierwszego w semestrze zimowym wykładu dla Studentów Zgierskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Bezpieczna Polska to cykl szkoleń dla dorosłych w celu przeciwdziałania przyczynom przestępczości oraz pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem, ze szczególnym uwzględnieniem osób starszych oraz społeczności wiejskich i małych miast. Problem jest jednak odczuwalny tak samo w dużych miastach, gdzie seniorzy również zamieszkują, a kradzieże i rozboje zdarzają się nagminnie.

Potrzebny okazał się wykład o tym jak być uważnym, jak bronić się przed wyłudzeniami, oszustwami i kradzieżami, które spotykają osoby starsze (na wnuczka, na przedstawicieli różnych instytucji, domokrążców itp.). Jak radzić sobie z nachalnymi telefonami marketingowców oraz ustrzec się kliknięcia w podejrzane linki, przesyłane na telefon lub pocztę. Jak nie dać się naciągnąć na duże koszty podczas prezentacji produktów. Prelekcję przygotowali i prowadzili wspólnie, państwo Lewkowicz z firmy Open Consulting Agata Lewkowicz w Łodzi.

Prelekcja wzbogacona prezentacją multimedialną wywołała ogromne zainteresowanie i dyskusję. Wielu opowiadało zdarzenia z autopsji lub życia znajomych. Znaczna część podkreślała jak prawidłowo powinno się postępować, jednak życie pokazuje, że są sytuacje, w których nie jesteśmy w stanie opanować emocji, strachu. Zdaniem Seniorów, kwestie zagrożeń warto przypominać. Prelegenci rozdali pakiety zawierające souvenir i przydatną informację.