ZU3W na IX SENIORALIACH w KRAKOWIE 2022

Od 21 do 23 września gościliśmy w Krakowie barwnie reprezentując swój Region.  Nasza grupa liczyła 46 studentów ZU3W. W pierwszym dniu odbyła się konferencja pod hasłem „Doświadczenia i inspiracje w polityce senioralnej samorządów”, w której wzięli udział przedstawiciele Urzędu Miasta, Urzędu Marszałkowskiego oraz koordynatorzy ds. polityki senioralnej z ponad 200 samorządów partnerskich. Delegacja naszego UTW – prezes Małgorzata Łęcka oraz nasza przedstawicielka w Powiatowej Radzie Seniorów, Alina Andrzejewska – przewodnicząca. Powiat Zgierski, który jest partnerem Programu Gmina Przyjazna Seniorom – Ogólnopolska Karta Seniora był godnie reprezentowany.

Senioralia zainaugurowała, 22. września, uroczysta Msza Święta w Kościele Mariackim, po czym barwna Parada Seniorów, pozdrawiana przez Krakowian, przemierzyła ulice Krakowa do Parku im. Henryka Jordana, gdzie dla uczestników przygotowano wykłady edukacyjne (na temat zdrowia, bezpieczeństwa, prawa i ekonomii oraz aktywizacji seniorów); liczne, bezpłatne badania i porady lekarskie (kardiologiczne, ciśnienia, słuchu, wzroku, cukru, masy ciała). Młodzież edukowała jak zakładać konta społecznościowe. Ośrodki wypoczynkowo-rehabilitacyjne, uzdrowiska, sanatoria prezentowały oferty zniżkowe na turnusy wypoczynkowo-rehabilitacyjne. Kulinarne apetyty  Seniorów zaspokoiły specjały na stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich. Nasi Studenci prezentowali się wyjątkowo w pomysłowych strojach.

Wiele pokoleń bawiło się podczas koncertu Alexandra Martineza śpiewającego największe przeboje świata. Nie sposób pominąć występu młodych ludzi – grupy Duo Performance, którego solistka „wyposażona” w piękny głos i … saksofon bardzo skupiała uwagę każdego słuchacza. Podziwialiśmy podczas pokazów mody nasze koleżanki i kolegów (laureatów ogólnopolskiego konkursu Stylowi Seniorzy, który organizuje redakcja Głosu Seniora). Na koniec dnia Seniorzy pokazali swoją moc na dyskotece ze sławną DJ Wiką – najstarszą didżejką świata. Spotkanie obfitowało w spotkania przyjaciół i nowe znajomości.

W drodze powrotnej do domu zwiedzaliśmy Tyniec. Spróbowaliśmy piwa Tinecia, dziś  warzonego przez mnichów w partnerskim Browarze Kazimierz w Zakrzowie.
W towarzystwie wspaniałej przewodniczki pomorskiego PTTK, pani Moniki zwiedziliśmy niemal tysiącletnie Opactwo Benedyktynów (klasztor, piękny kościół
i muzeum) poznając przy tym wiele ciekawostek. Nie każdy bowiem wie, że: po pierwsze – akcja Krzyżaków Henryka Sienkiewicza zaczyna się w tynieckiej gospodzie „Pod Lutym Turem”. To tutaj Zbyszko z Bogdańca poznaje swoją ukochaną Danusię; po drugie: w XVII wieku tynieckim opatem był Karol Ferdynand Waza, pretendent do tronu polskiego; po trzecie – motyw oblężenia Tyńca przez wojska rosyjskie stanowi jeden z istotnych elementów planszowej gry strategicznej „Proch i stal”. I coś dla nas Seniorów – Klasztor może pochwalić się prowadzeniem Benedyktyńskiej Szkoły dla Seniora oferującej cykl warsztatów obejmujących tematykę dziedzictwa benedyktyńskiego i jego oddziaływania na społeczeństwo.

Pobyt Studentów ZU3W  na Senioraliach dofinansowała Gmina Miasto Zgierz. Dziękujemy Panu Prezydentowi 😊