Powi─Öksz litery: -A +A

PDF Drukuj
Wpisany przez Alina Andrzejewska
┼Ťroda, 23 wrze┼Ťnia 2020 10:26

W minion? niedziel?, 20 wrze?nia, odby?a si? XII Mi?dzynarodowa Olimpiada Sportowa Uniwersytetˇw Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych ôTrzeci Wiek na Startö

Olimpiada Sportowa UTWá zrodzi?a si? w ?azach k/Zawiercia i przez 11 lat to ?azy budowa?y olimpijsk? wiosk? dla sportowych Seniorˇw.

Jednaká ten rok jest wyj?tkowy i niewiele brakowa?o, aby sytuacja epidemiczna w kraju przerwa?a pi?kn? histori? seniorskiego olimpizmu. Dzi?ki w?adzom áwojewˇdztwa ?l?skiego znicz olimpijski seniorskich zawodˇw jednak zap?on?? i to ána najwi?kszym Stadionie ?l?skim w Chorzowie.
Ze wzgl?du na obowi?zuj?ce ograniczenia , znacznie zmniejszono liczb? uczestnikˇw oraz ilo?? i rodzaj konkurencji.
W tegorocznych sportowych zmaganiach udzia? wzi??o tylko 31 dru?yn z ca?ej Polski i jedynaá dru?yna zagraniczna z Austrii. Z uwagi na zamkni?te granice nie dotar?y dru?yny z Francji S?owacji i Ukrainy. áKa?da ekipa mog?a wystawi? tylko 15 zawodnikˇw. ??cznie na listach startowych znalaz?o si? á250 zawodnikˇw, ktˇrzy rywalizowali w nast?puj?cych ákonkurencjach: bieg na 60 metrˇw, bieg na 150 metrˇw, pchni?cie kul?, prze?aje rowerowe, turniej boule, turniej ?uczniczy, turniej speed-ball.

Dzi?ki determinacji uczestnikˇw i wsparciu finansowemu zarz?du Powiatu Zgierskiego áw tym niezwyk?ym wydarzeniu udzia? wzi??a rˇwnie?á 22 osobowa grupa zgierskich Seniorˇw- Studentˇw ZU3W, ktˇrzy wystartowali w Olimpiadzie po raz 10. ?wi?towali?my wi?c swˇj pi?kny Jubileusz, ktˇry zosta? u?wietniony pami?tkowym pucharem od organizatorˇw i trzema medalami od zawodnikˇw.

Szcz??liwi medali?ci:
Grzygorz Nyczaj - srebro w rozgrywkach w bule
Stanis?awa Mia?kowska - srebro w prze?ajach rowerowych
Andrzej Matusiak - br?z w biegu na 60 m

W barwach Zgierskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wystapili rˇwnie?:
bieg na 60 m: Teresa Bartczak, Wanda Salska, Jan Bania,
bieg na 150 m: Halina Pawlak, Henryk Ciapczy?ski
pchni?cie kul?: Jadwiga Kucner, Waldemar Kurzawa, Leszek Wasilewski
?ucznictwo: Barbara Lewandowska, Marian Kupis

W uroczysto?ci wr?czenia medali i nagrˇd wzi?? udzia? Stanis?aw Szwed ľ Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Spo?ecznej, orazá w?odarze i samorz?dowcy.

Pi?kno olimpizmu ma-gne-ty-zu-je! przyci?ga i nie pozwala zapomnie?. Zmagania olimpijskie to ju? tylko wspomnienie, ale jak?e mi?e i niepowtarzalne. Wszystko äzagra?oö: pi?kna pogoda, go?cinno?? Gospodarzy, super przygotowani zawodnicy, a przede wszystkim wzajemna ?yczliwo?? czyli integracja na 5 z plusem. Zw?aszcza, ?e mieli?my niezwyk?ych kibicˇw - wnuki naszego niezast?pionego kolegi Henia Ciapczy?skiego - Blanka i Wojtek , ktˇre przygotowa?y specjalny transparent i gor?co kibicowa?y dziadkowi He?kowi i ca?ej naszej dru?ynie

W trakcie Olimpiady odby?a si? rˇwnie? konferencja pt: "Porozmawiajmy o sporcie i zdrowiu", podczas ktˇrej Seniorzy i zaproszeni Go?cie rozmawiali o dotychczasowych osi?gni?ciach oraz problemach i wyzwaniach polityki senioralnej.

Czas szybko mija, wiec ju? dzi? przyst?pujemy do przygotowa? do przysz?orocznej Olimpiady - zw?aszcza,?e wiele deklaracji ju? pad?o!

Ze sportowym pozdrowieniem
Alina ??cka Andrzejewska
Chor??y dru?yny, inicjatorka i organizatorka zgierskiej grupy sportowej
wiceprzewodnicz?ca Powiatowej Rady Seniorˇw.

Poprawiony: wtorek, 13 pa┼║dziernika 2020 00:27